Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Produkt dnia
Don Rolando Reyes: legenda i współczesność

 Urodzony w 1924 r. niedaleko Remedios na Kubie Rolando Reyes już od najmłodszych lat wiedział, że poświęci życie branży tytoniowej, mimo że ojciec zachęcał go do pracy w firmie transportowej. Jednakże syn urodził się dla cygar. Tajników wiedzy związanej z ich wyrobem zgłębiał u Silvio Santany, sławnego w tej dziedzinie tabacalero, praktykę zaś odbył w prowincji Pinar del Rio w fabryce Jose. L. Piedra w Guanajay, a następnie w dwóch innych w Hawanie, by wreszcie w Placetas założyć własną. W wieku niespełna 21 lat Don Rolando przeniósł interes pod nazwą Los Aliados do stolicy Kuby.

Okres prosperity nie mógł trwać wiecznie. W 1968 r. kubański rząd skonfiskował dobrze prosperującą firmę, zawłaszczając nawet jej nazwę. Wobec odmowy Reyesa współpracy z inną przejętą przez komunistów wytwórnią cygar (El Rey del Mundo) reżim Castro zesłał go na pola ryżowe. Nic dziwnego, że trzy lata później Don Rolando uciekł z Kuby do Stanów Zjednoczonych i osiadł w New Jersey. Pracując oficjalnie w branży odzieżowej, nie przestawał myśleć o cygarach. Nocami zwijał je sposobem chałupniczym i sprzedawał. Interes okazał się na tyle intrantny, że w 1973 r. Don Rolando zdołał odbudować cygarowy interes pod szyldem Cuba Aliados, uzyskawszy zainteresowanie u liczących się w tytoniowej branży dystrybutorów, m.in. Lew Rothmana. I chociaż wkrótce utracił prawną kontrolę nad swoim znakiem firmowym, wszelkie prawa związane z produkcją i dystrybucją Cuba Aliados odzyskał dopiero w 2002 r. Ciekawostkę stanowi fakt, że prawo do tej nazwy otrzymał od wdowy po prawowitym właścicielu jako ekwiwalent za swoją pracę bez wynagrodzenia. Nie uciekał więc z Kuby z pustymi rękami.

 Pod koniec lat siedemdziesiątych ub. wieku przeniósł fabrykę do Dominikany, a w 1984 r. osiadł w Miami. Cygarowy interes rozwijał się jednak dalej. Po kilku latach powstała kolejna fabryka w Danli na terenie Hondurasu (1989 r.). Ów wybór podyktowany był warunkami klimatycznymi, zbliżonymi do panujących na Kubie. Tam właśnie, w Hondurasie, znalazł nie tylko odpowiednich, ale i chętnych do nauki robotników.

Pod koniec 1995 r. stworzył nową markę: Puros Indios. W 2002 r. powstała też kolejna fabryka na południu od Danli, na kilkuhektarowej działce położonej na łagodnym zboczu, na szczycie którego mieści się posiadłość Don Rolanda. Dzięki temu zabiegowi z kuchennego okna dogląda on uwijających się niżej w pocie czoła pracowników. O nowej wytwórni mówi się, że jest jedną z najlepszych na świecie, to jednak wybudowano ją w duchu tradycyjnym. I tak, do walki ze szkodnikami tytoniu nie używa się środków chemicznych, do cygar nie dodaje się sztucznych substancji aromatycznych, atmosferę zaś starych, kubańskich fabryk podgrzewa zatrudniony lektor, umilający robotnikom pracę czytaniem książek i podawaniem nowości ze świata.
 Dzisiaj kubański producent zatrudnia 200 zwijaczy i ponad 300 innych pracowników, dzięki którym dziennie powstaje aż 75 tysięcy cygar.

Jakie cygara oferuje nam dzisiaj korporacja Rolanda Reyesa?

Corojo to nowe wcielenie Cuba Aliados. Skład mieszanki (czas dojrzewania: 4-5 lat) używanej jako wypełniacz jest pilnie strzeżonym sekretem Don Rolanda, jeszcze z czasów działalności na Kubie. Stosowana w nim pokrywa ekwadorska dojrzewająca na Sumatrze używana była już dawniej w produkcji tej wspaniałej marki. Dzisiejszy Cuba Aliados to 19 formatów (m.in Piramide) pakowanych w pudełkach po 10 lub 20 sztuk. Cygara są średnio zbudowane i mają lśniącą ciemno brązową niemal czekoladową pokrywę.

Puros Indios reprezentuje 20 typów, spośrod których The Chief jest największym na świecie ręcznie wykonanym cygarem. To dobrze zrównoważone, średnio lub mocno zbudowane cygaro, które w dotyku jest miękkie i delikatne. Po odpaleniu uwalnia lekko słodki i korzenny smak z nutka skórzastą. Podobnie jak w przypadku Corojo jego pokrywę stanowi tytoń ekwadorski dojrzewający na Sumatrze. Wypełniacz to tytoń dominikański, nikaraguański i brazylijski, ale dojrzewający krócej, bo 3-4 lata.

Mimo, że Roly ma wypełniacz zbudowany z liści odpadowych, pali się szybciej i jaśniej od liścia używanego do produkcji innych, bardziej eksluzywnych cygar sygnowanych nazwiskiem Reyesa. To jedno z najbardziej popularnych i najlepiej sprzedających się w Stanach Zjednoczonych cygar. Z całą pewnością polecić go można także koneserom. Pokrywę o oleistym połysku stanowi liść z Ekwadoru, wypełniacz to przede wszystkim tytoń dominikański. W zależności od formatu sprzedaje się go w celofanowych opakowaniach po 20 lub 25 sztuk w każdym. Pokrywa ma barwę ciemną, od naturalnej do maduro.

Viejo co z hiszpańskiego tłumaczy się jako stary to średnio lub mocno zbudowane cygaro z limitowanej serii z 1998 r. Wykonano go z tej samej mieszanki tytoniu preferowanej przez koorporację Puros Indios Cigars, lecz o dłuższym okresie dojrzewania (8-9 lat) i z dodatkiem tytoniu jamajskiego, efektem czego jest łagodny smak cygara ze słodkimi i cedrowymi akcentami. Sprzedaje się go w 5 formatach po 15 sztuk w pudełkach. Pokrywa ma barwę od naturalnej do double maduro.

Dobrze zbydowane i krzepkie Cienfuegos jest unikalnym cygarem o bogatym smaku od orzechowych, migdałowych i drzewnych nutek z delikatnym bourbonowym niuansem do cedrowego aromatu na końcu. Wypełniacz wykonano z tytoniu dominikańskiego, zwijacz pochodzi z Nikaragui, a rownoważy je pokrywa Habana 2000 o ciemnej barwie colorado lub maduro. Sprzedawany jest w 6 formatach w stylizowanych pudełkach po 20 sztuk. Każde cygaro owinięte jest w cedrowy fornir.

Rolando Reyes to człowiek dbający o najwyższą jakość swoich wyrobów. Uznaje się go za najbardziej utalentowanego producenta cygar na świecie, a tajemnica sukcesów Kubańczyka sprowadza sie do trzech magicznych słów: staranność, duma i konsekwencja. Nie zapomina o swoich korzeniach, a produkcję cygar według tradycyjnych kubańskich wzorów uznaje wręcz za honor.                                                                                                                             

UWAGA Nie prowadzimy sprzedaży detalicznej wyrobów tytoniowych (Patrz zakładka  "Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych...'')

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl